Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation
Main Navigation

Working...

Ajax Loading Image

 

TRI COUNTY FFA COMPETES AT DISTRICTS 5LDE's

          TRI COUNTY AG EDUCATION STUDENTS COMPETE AT DISTRICTS

Twenty-six students enrolled in Agriculture Education classes at Tri County High School competed in five team events and five individual events at the District 5 Leadership Development Contests on January 20th.  The competition for the 16 District schools was held at the Holthus Convention Center in York.  All the contests were state qualifying for the Nebraska FFA Convention in April.

 

The group had two state qualifiers in Agriculture Literacy Speaking.  Brooke Morgan brought home the 1st place gold with her speech on “Aquaculture - Agriculture’s New Frontier”.  Classmate Meila Gronemeyer earned second place and the silver medal.  Her speech was entitled, “To Bee or Not To Bee”.

 

In the Agriculture Discovery Speaking, Sydney Brauer won the gold medal and qualified for state.  Her topic was, “Cattleman Getting Rich?”.  Kennadee Van Winkle also brought home a purple ribbon for this event.  Kennadee’s topic was, “ Animal Nutrition''.

 

 In the Conduct of Meetings Parliamentary Procedure contest, the 9th grade Parliamentary Procedure team of August Gerlach, Evan Quackenbush, John Wehrman, Ellinor Peters, Lucas Lewindowski, Kaden Van Winkle and Dusty Kapke won the 3rd place purple ribbon and placed as District State Alternate.  Gerlach was the team’s chairperson. Each team member will receive a bronze medal.  The 9th grade Conduct of Meetings team of Jonah Schwab, Colten Placek, Caden Bales, Cassidy Thavanet, Evelyn Baker, Caitlin Franzen and Tayden Gronemeyer earned a red ribbon.  Jonah Schwab chaired the team.

 

The Tri County Senior Parliamentary Procedure team of Cole Siems, Brevin Damrow, Gracin Hahn, Landen Chapman, Drew Garrison and Gavin Weichel earned third place and they were also alternate to state.  Siems chaired the team.  Each team member earned a bronze medal. The Ag Demonstration team  Ella Crawford and Andie Koch received a purple ribbon.  Their topic was on “Hydroponic Grow Towers”.

 

Juniors Emerson Schultis, Emily Thavanet and Mya Maxwell earned a blue ribbon in the Ag Demonstration competition.  Their topic was on “Grain Condition Testing”.

 

  Chapter President Hannah Holtmeier brought home a purple in Job Interview competition placing 4th out of 20 students.  Ellinor Peters won a blue ribbon in Junior Public Speaking.  Her topic was, “Women In Agriculture”.  Junior Carter Holtmeier won a purple ribbon for his 3rd place finish and a purple ribbon in Natural Resources Speaking.  He is the alternate to the state also.  Carter’s topic was, “Prescribed Burning- Nature’s Management Tool”.  He received a bronze medal.

 

The Chapter would like to thank Mr. Kirk Holtmeier, Mr. Vern Jantzen, Mr. Ryan Clark, Mrs. Amy Gerlach, Mrs. Kelly Smith and Mr. Brett Scheiding for their help with the contest preparation.  Farmers Cooperative, the Lower Big Blue NRD and the NE Game & Parks also helped the demonstration teams.